Strona głównaStartWiadomości

Zgodnie z pożarniczym ceremoniałem uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku st. bryg. Arkadiuszowi Biskupowi zastępcy komendanta głównego PSP. Następnie odbył się przegląd pododdziałów oraz podniesienie flagi państwowej i odegranie hymnu narodowego.

Wszystkich obecnych na uroczystości przywitał st. kpt. Krzysztof Wiciak komendant powiatowy PSP w Prudniku.

W dalszej części apelu odczytano listy okolicznościowe z okazji Dnia Strażaka sygnowane przez Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudę oraz Pana Jarosława Zielińskiego sekretarz stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji.

Po tym, nastąpił podniosły moment uroczystego przekazania sztandaru. Starosta Prudnicki Radosław Roszkowski odczytał treść aktu fundacyjnego, a następnie przedstawiciele honorowego komitetu wbili pamiątkowe gwoździe w jego drzewiec oraz złożyli wpisy w księdze upamiętniającej to wydarzenie.

Ceremonialnego poświęcenia sztandaru dokonał ks. bryg. dr hab. Józef Urban – kapelan opolskich strażaków. Sztandar w imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego przekazał zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Arkadiusz Biskup.

W dalszej części uroczystości prudnickim strażakom wręczone zostały odznaczenia i wyróżnienia oraz akty nominacyjne na wyższe stopnie służbowe.

Po tym komendant powiatowy PSP w Prudniku otrzymał z rąk włodarzy powiatu oraz gmin sprzęt i urządzenia zakupione dla potrzeb prudnickiej jednostki.

Następnie głos zabrali kolejno: poseł na Sejm RP Ryszard Wilczyński, zastępca komendanta głównego PSP st. bryg. Arkadiusz Biskup, wojewoda opolski Adrian Czubak, opolski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Krzysztof Kędryk oraz Magdalena Sobczak – która odczytała list skierowany do prudnickich strażaków przez poseł na sejm RP Katarzynę Czochara.

Podczas okolicznościowych przemówień padło bardzo wiele ciepłych słów w których wyrażano wdzięczność strażakom za ich ofiarną służbę i poświęcenie na rzecz ratowania życia, zdrowia i mienia mieszkańców.

Dostojną oprawę uroczystości zapewniła swoją obecnością kompania honorowa Państwowej Straży Pożarnej woj. opolskiego wraz z pododdziałami, a także pocztami sztandarowymi z KW PSP w Opolu oraz z jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu prudnickiego.

W uroczystym apelu oprócz wymienionych parlamentarzystów ziemi opolskiej, kierownictwa KG PSP, Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, KW PSP w Opolu, władz samorządowych szczebla powiatowego oraz gminnego wzięli również udział komendanci powiatowi i miejski PSP z terenu województwa opolskiego, przedstawiciele: Ochotniczych Straży Pożarnych, Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP, duchowieństwa, straży pożarnej z Republiki Czeskiej z Bruntala, Krnova, Mesta Albrechtice i Jindrichova, byli komendanci powiatowi i rejonowi prudnickiej komendy oraz czynni i emerytowani funkcjonariusze i pracownicy KP PSP w Prudniku.

Po złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości o jej zakończeniu, wszyscy uczestnicy apelu mieli okazję spróbować strażackiej grochówki zaś najmłodsi mieszkańcy wziąć udział w przygotowanych na ten dzień atrakcjach tj. grach i zabawach oraz konkursie sprawnościowym „małego strażaka”.

Powiatowe obchody Dnia Strażaka połączone z nadaniem sztandaru Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Prudniku odbyły się w ramach sfinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Prudniku projektu PL–CZ pn. „Zintensyfikowanie bezpieczeństwa na pograniczu polsko-czeskim”.

Autor: mł. bryg. Piotr Sobek - oficer prasowy KP PSP w Prudniku

Data publikacji tekstu w dzienniku Prudnicka.pl: Czwartek, 6 - Czerwiec 2019r. Nr 2857/news/2019. Wyświetleń: 720.

Napisz swój komentarz

Tagi: prudnik, straż, psp, strażak, emerytura,

Poprzedni i następny tekst

Teksty na podobny temat

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dziennik Prudnicka.pl jest wpisany do rejestru dzienników i czasopism.
Kopiowanie, wykorzystanie, powielanie materiałów dostępnych w serwisie wymaga pisemnej zgody redakcji.
Pomysłodawca serwisu: Stanisław Stadnicki

Projekt i wykonanie: WebInspiracje.pl Stadnicki.pl Projektujemy strony internetowe.

Polecamy:

  • Raclawice.Net
  • KolejPodsudecka
  • Stanisław Stadnicki
  • Do Przodu
  • WebInspiracje