Strona głównaStartWiadomości

Plakatowe bezprawie
Wybory za trzy tygodnie, trwa zagorzała kampania wyborcza, której towarzyszy równie zacięta wojna na plakaty i banery. Zespół Kancelarii prawników przedstawia odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące „plakatowania” każdego wolnego metra płotów, słupów i nie tylko.

Kolejny pomysł rządu. Samorządowcy łapią się za głowy
Samorządowcy zachodzą w głowę, jak zorganizować 15 października sprawny transport wyborców do miejsc głosowania. W jednym dniu na terenie całej Polski, w niemal każdej gminie, trzeba będzie zorganizować transport publiczny.

Materiały drogowe trafiły do parku
We wrześniu na terenie jedne z działek, na których znajduje się zarejestrowany jako zabytek park w Trzebinie, pojawiły się hałdy materiału drogowego.

Interwencja. Ścięcie uszkodzonego drzewa to sprawa właściciela
Mieszkanka Trzebiny obawia się, że stojące blisko jej posesji uszkodzone drzewo, może zwalić się na jej budynek mieszkalny.

Potęga prudnickiego rzemiosła. 530 lat historii cechowej
530 lat rzemiosła cechowego w Prudniku. To ważny jubileusz, nawet jeśli data jest symboliczna. 1493 r. to bowiem moment zatwierdzenia pierwszego prudnickiego statutu cechowego.

Dwie nowe ekopracownie w gminie w Prudnik
Uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych nr 4 w Prudniku i Rudziczce mogą cieszyć się® z nowych sal lekcyjnych. To ekopracownie otwarte dzięki wygraniu konkursu zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

Europejskie Dni Dziedzictwa. Prudnicki Weberrudel
W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Ziemi Prudnickiej przygotowało nowe atrakcje. W ich ramach odpowiedziano sobie na pytanie, gdzie w Prudniku znajdował się budynek o zagadkowej nazwie Weberrudel.

KGW Łąka Prudnicka. Idziemy jak burza
Po kłopotach i „dołkach”, szczególnie odczuwalnych zimą i wiosną, teraz dzielne kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich w Łące Prudnickiej same przyznają, że nie tylko „wyszły na prostą”, ale dalej „idą jak burza”.

Po śląsku. Chrzelicka dwugłoska „eł”
W obszernym artykule Robert Hellfeier pisze o potrzebie włączenia do alfabetu języka śląskiego (jego uznanie wciąż jest przedmiotem sporu, również politycznego) nowej litery. Chodzi o lokalność mowy chrzelickiej.

Wędrowiec. Kamień Bartensteinów już zabezpieczony
Dzięki wspólnej akcji miłośników Gór Opawskich z Prudnika udało się zabezpieczyć kamień graniczny Bartensteinów, który kilka tygodni temu odkryty został na czerwonym szlaku między Biskupią Kopą a Przełęczą Mokrą.

Wędrowiec. W kierunku północy - po nagrody Nobla
Od 122 lat wręczane są te nagrody, więc dobrze jest wiedzieć i czytać, bo to rozwija słownictwo, myślenie, wiedzę i kulturę osobistą oraz przedłuża życie, bo egzystuje się w wielu światach, a to ubogaca i ćwiczy umysł, a czasem łagodzi obyczaje i nudę. Daniela Długosz – Penca pisze o swoich odwiedzinach w Sztokholmie, miejscu, gdzie przyznawane jest jedno najbardziej prestiżowych wyróżnień na świecie.

Kultura. Wiersze dla koleżanek… i dla kolegów też
W piątek 14 września w Prudnickim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie autorskie z Rafałem Gawinem. Było to kolejne wydarzenie w ramach cyklu #Preteksty.

Sport (piłka nożna). Haremza, czyli Pan Ściana
Komplet punktów zainkasowała drużyna Fortuny Głogówek w pojedynku z beniaminkiem z Karłowic.

Sport (piłka nożna). Gra lepsza od wyniku
Pogoń Prudnik rozegrała z faworyzowanym zespołem Ruchu Zdzieszowice zaskakujące dla wyników spotkanie. Młodzi prudniczanie nie odbiegali zbytnio od rywali przygotowaniem taktycznym. O zdobyciu kompletu punktów przez Ruch zdecydowała indywidualna jakość doświadczonych zawodników - powiedział po meczu trener Marcin Wicher.

gfx/newsart/tygodnik27092023.jpg

Autor: Andrzej Dereń - Tygodnik Prudnicki

Data publikacji tekstu w dzienniku Prudnicka.pl: Środa, 27 - Wrzesień 2023r. Nr 3048/news/2023. Wyświetleń: 371.

Napisz swój komentarz

Tagi: tygodnik prudnicki,

Poprzedni i następny tekst

Teksty na podobny temat

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dziennik Prudnicka.pl jest wpisany do rejestru dzienników i czasopism.
Kopiowanie, wykorzystanie, powielanie materiałów dostępnych w serwisie wymaga pisemnej zgody redakcji.
Pomysłodawca serwisu: Stanisław Stadnicki

Projekt i wykonanie: WebInspiracje.pl Stadnicki.pl Projektujemy strony internetowe.

Polecamy:

  • Raclawice.Net
  • KolejPodsudecka
  • Stanisław Stadnicki
  • Do Przodu
  • WebInspiracje